شیوع بیماری تب سه روزه (p.p.t) در میان احشام مزینان

چند روزی است که بیماری تحت عنوان تب سه روزه(p.p.t) در میان احشام مزینان و روستاهای اطراف شیوع پیدا کرده است که این بیماری با علائمی همچون تب شدید، جمود مفصلی، لنگش و ... همراه است و همانطور که از نام این بیماری پیداست دوره این بیماری 3 روز میباشد که در صورت عدم رسیدگی به موقع به دام، در بعضی مواقع باعث تلف شدن دام خواهد شد.

این بیماری بر روی انسان تاثیر گذار نیست و فقط دامهایی مثل گاو و گاومیش  تحت تاثیر این بیماری قرار میگیرند.این بیماری از طریق بند پایان (کنه،پشه ...)منتقل می شود.

بیماری تب سه روزه(p.p.t) یک بیماری نوظهور در منطقه می باشد،لذا از عموم همشهریان گرامی درخواست می شود به محض مشاهده علائم این بیماری در احشام خود مراتب را سریعا به پست دامپزشکی شهرستان داورزن(دکتر اشکان آرا 09157700047) اطلاع داده تا در جهت درمان بیماری اقدامات لازم صورت گیرد.

همچنین با هماهنگی های صورت گرفته توسط پست دامپزشکی داورزن با شبکه دامپزشکی سبزوار قرار است طی روزهای آینده تمام مناطق درگیر این بیماری از جمله  مزینان، سویز، کاهک و... به صورت کامل تحت سم پاشی قرار گیرند.سموم مورد نیاز نیز تهیه و در اختیار دهیاری های مناطق قرار گرفته تا در اسرع وقت نسبت به شروع سم پاشی اقدام نمایند.

/ 0 نظر / 17 بازدید