زندگینامه معلم شهید دکتر علی شریعتی مزینانی

دکتر شریعتی در سال 1312 در خانواده ای اصیل دیده به جهان گشود.پدرش استاد محمد تقی شریعتی مزینانی معروف به «سقراط خراسان» و مادرش زهرا امینی بود.

در سال 1319 وارد دبستان ابن یمین و در سن 16 سالگی وارد دانشسرای مقدماتی شد.وی قبل از ورود به دبستان بسیاری از علوم و معارف را نزد پدرش آموخت.

در سال 1335 وارد دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد شد و پس از مدتی به عنوان مسئول انجمن ادبی دانشجویان انتخاب گردید.وجود تفکر خلاق و ایده بلند و زنده کردن اندیشه های اسوه های تقوی و مبارزه صدر اسلام علی شریعتی را وادار نمود که در دوران تحصیل در دانشکده ادبیات به انتشار آثاری چون ترجمه کتاب ابوذر اقدام نماید.

در سال 1337 با خانم پوران شریعت رضوی ازدواج نمود و در همین سال از دانشکده ادبیات و علوم انسانی  مشهد با رتبه ممتاز فارغ التحصیل شد.

دکتر شریعتی در سال 1338 پس از اخذ مدرک کارشناسی و به دلیل اینکه در رشته خود شاگرد اول شده بود برای ادامه تحصیل با بورسیه تحصیلی به فرانسه عزیمت نمود و وارد دانشگاه سوربن فرانسه شد.در آن زمان دانشگاه سوربن پاریس یکی از معتبر ترین دانشگاه های جهان در زمینه تدریس علوم اجتماعی بود که وجود اساتید بزرگ این رشته چون:سارتر،فانون و ... بر این اعتبار افزوده بود.وی در مدت تحصیل خود بسیار تحت تاثیر استاد برجسته خود فرانسیس فانون قرار گرفت و تحت تاثیر افکار وی برای کمک به انقلاب الجزایر در سال 1959 به انقلابیون پیوست که مبارزات او علیه استعمار فرانسه به شدت مورد توجه قرار گرفت به طوری که بارها از سوی پلیس فرانسه دستگیر شد و مورد اذیت و آزار قرار گرفت.وی در سال 1339 ترجمه کتاب «نیایش» اثر « الکسیس کارل» را به پایان رساند.

در سال 1343 با درجه دکتری در رشته جامعه شناسی دینی و تاریخ ادیان فارغ التحصیل شد و همراه همسر و سه فرزندش وارد ایران گردید که در مرز بازرگان توسط ساواک دستگیر شد و به زندان قزل قلعه منتقل شد که پس از چند ماه آزاد گردید و به مزینان مراجعت نمود.

در سال 1343 مدتی پس از بیکاری،اداره فرهنگ مشهد،استاد جامعه شناسی و فارغ التحصیل دانشگاه سوربن را به عنوان دبیر انشاءکلاس چهارم در یکی از روستاهای مشهد استخدام می کند.سپس در دبیرستان تدریس می کند و بالاخره در سال 1344 به عنوان استادیار وارد دانشگاه مشهد می شود.در این سالها از هر فرصتی استفاده مینمود تا روحیه انقلابی خود را به جوانان القا نماید.

در سال 1347 به حسینیه ارشاد دعوت شد و به زودی مسئولیت امور فرهنگی حسینیه را به عهده می گیرد و به سخنرانی در زمینه های جامعه شناسی مذهبی، تاریخ شیعه و معارف اسلامی میپردازد.بافت منطقی سخنان،نو بودن،انقلابی بودن،به همراه ذکر پر حرارت آنها توسط دکتر شریعتی قشر وسیعی از دانشجویان طالب حقیقت را به خود جلب نمود و به همراه فعالیت سایر علما و مبارزین پایه های سلطنت شاهنشاهی را در دانشگاه به شدت با خطر مواجهه می نمود.

در سال 1350 پس از این سخنرانی ها کلاسهای تدریس او در دانشگاه مشهد رسماً تعطیل شد.

در مهرماه 1352 پس از تعطیلی حسینیه ارشاد به خاطر سخنرانی های ضد رژیم،دکتر شریعتی دستگیر شد تا مدت 18 ماه در سلول انفرادی زندانی شود.

تا سال 1356 دوران سختی بر دکتر گذشت و در همین مدت بود که آثار فراوانی از خود به جا گذاشت؛آثاری مانند:کویر،فاطمه فاطمه است،اسلام شناسی،ابوذر،علی(ع) و ... .

ساواک طرحی تهیه کرده بود که سعی داشت براساس آن دکتر شریعتی را بطور مرموزی از پای درآورد ولی دکتر از این طرح آگاه شد و به سرانجام نرسید.در همین زمان پدر بزرگوارش استاد محمد تقی شریعتی را دستگیر و به زندان انداختند و تحت فشار قرار دادند تا فرزندش را تکذیب کند،اما این مسلمان راستین سر باز میزند.پس از آن دکتر شریعتی خود را به ساواک معرفی نمود.در طول زندان، ساواک سعی در جلب رضایت و همکاری وی داشت ولی او با آنها به شدت مقابله می نمود.

دکتر شریعتی در 26 اردیبهشت 1356 تهران را به مقصد اروپا ترک کرد تا دوران تازه ای را برای مبارزه آغاز نماید.

سرانجام در 29 خرداد 1356 به طرز مشکوکی در انگلستان درگذشت و با مشورت استاد محمد تقی شریعتی و یارانش از جمله شهید چمران و امام موسی صدر در جوار حرم مطهر حضرت زینب (س) به خاک سپرده شد.

روحش شاد و یادش گرامی باد

 منبع: وبسایت دکتر شریعتی

/ 1 نظر / 239 بازدید