انتشار 3 کتاب جدید از آثار دکتر شریعتی

به گزارش وبسایت دکتر شریعتی 3 کتاب جدید به نامهای «آیین ودا و بودا»، «مخروط جامعه‌شناسی فرهنگی»، و «روح و بینش شرقی و غربی» از مجموعه کتاب‌های کوچکِ بنیاد فرهنگی شریعتی منتشر شده‌اند.

در مقدمه‌ی مجموعه‌ی کتاب‌های کوچک بنیاد، که تا کنون 16 جلد از آن‌ها منتشر شده، آمده است: «امروز دکتر شریعتی با طیف جدیدی از مخاطبان روبروست. مخاطبانی جوان که نیازهایی جدید و پرسش‌هایی متفاوت دارند و قطعاً مجال و حوصله‌ی کافی برای مطالعه‌ی سی‌وشش جلد مجموعه آثار را ندارند... شریعتی سال‌هاست که در کانون توجهات، سوءتفاهمات و تحولات سیاسی و اجتماعی و نیز فردی سه نسل قرار داشته و دارد و هر بار به گونه‌ای خوانده شده و فهمیده شده است. حتی اگر نتوان مسئولیت این خوانش‌های گوناگون و گاه متضاد را بر عهده‌ی او گذاشت اما چنین پیداست که او توانسته به‌رغم زمینه و زمانه‌ی متفاوت، مخاطب‌های متفاوتی را نیز در کنار خود بنشاند. کتاب‌هایی که به این منظور در اختیار خوانندگان قرار می‌گیرد، گزینشی است از میان مجموعه آثار و در اکثر موارد، با همان عنوانی که در زمان حیات شریعتی نشر یافته است. این گزینش‌ها و اولویت‌بندی‌ها از میان متون دیروزی، عمدتاً با در نظر گرفتن دغدغه‌ها و پرسش‌های امروزی خوانندگان جوان دکتر شریعتی صورت می‌گیرد؛ با این تلقی که شاید پشت کردن به دیروز، شرط اصلی رفتن به سوی فردا نباشد؛ با این باور که عبور از گذشته به یمن مرور دوباره‌ی آن میسر است. نشاندن پرسش‌های جدید در برابر متن قدیم، شاید مخاطب جدید شریعتی را به پاسخ‌هایی متفاوت راه برد.»

 «آیین ودا و بودا» شامل درس‌های نهم و یازدهم از سلسله دروس «تاریخ و شناخت ادیان» است که در سال 1350 در حسینیه‌ی ارشاد ارائه شده است.دکتر شریعتی پیش‌شرط اسلام‌شناسی را شناخت و آشنایی هرچند کلی دیگر ادیان می‌داند. هدف از گزینش این دو درس بیش از آنکه نشان دادن اطلاعات گسترده‌ی دکتر شریعتی در حوزه‌های متنوع باشد، توجه دادن مخاطب امروز او به این نکته است که در آن سال‌های بحرانی و متشنج سیاسی، پروژه‌ی اصلی فرهنگی دکتر شریعتی جز گشودن افق‌های جدید فکری برای مخاطب بحران‌زده‌ی خویش نبوده است.

 کتاب «مخروط جامعه‌شناسی فرهنگی» شامل دو دفتر «مخروط جامعه‌شناسی فرهنگی» و نیز «نگاهی به تاریخ فردا» است. دفتر اول که پیش‌تر در مجموعه‌ی آثار 20 به نام «چه باید کرد؟» به چاپ رسیده، سخنرانی دکتر شریعتی در دانشکده نفت آبادان بوده است؛ تاریخ آن مشخص نیست و احتمالاً به قبل از سال 50 برمی‌گردد. «نگاهی به تاریخ فردا» نیز در مجموعه آثار 31 زیر عنوان «ویژگی‌های قرون جدید» درج شده و به صورت سخنرانی در حسینیه‌ی ارشاد به تاریخ 20 مهر 1348 ارائه شده است. موضوع مشترک این دو سخنرانی، موقعیت متناقض‌نمای انسان ایرانی مسلمان امروز است که مبتلا به نوعی ناهمزمانی میان تاریخ خود و موقعیت جهانی است.

 «روح و بینش شرقی و غربی» شامل دروس چهارم و پنجم از کتاب «تاریخ و شناخت ادیان» است که پیش از این در مجموعه آثار 14 منتشر شده‌اند. «تاریخ و شناخت ادیان» دربرگیرنده‌ی بخشی از سلسله دروس دکتر شریعتی است که در سال 1350 در حسینیه ارشاد تهران ارائه شده است.

دوازده جلدی که سابقاً از مجموعه کتاب‌های کوچکِ بنیاد فرهنگی شریعتی منتشر شده عبارتند از: «تفسیر سمفونی استقبال در اورلی»، «دریغ‌ها و آرزوها»، «ریشه‌های اقتصادی رنسانس»، «آئین زرتشت»، «مذهب علیه مذهب»، «هنر در انتظار موعود»، «خویش‌گفته‌ها (مونولوگ)»، «ایدئولوژی»، «نگاهی به ویژگی‌های قرون جدید»، «چرا اساطیر روحِ همهٔ تمدن‌های دنیاست؟»، «میعاد با ابراهیم»، «انسان، اسلام و مکتب‌های مغرب‌زمین»، «نقش انقلابی یاد و یادآوران در تاریخ تشیع».

این کتاب‌ها را می‌توان از کتابفروشی انتشارات چاپخش (واقع در میدان انقلاب تهران، بازارچه‌ی کتاب) تهیه کرد.

 

/ 0 نظر / 225 بازدید